Kalp Yetmezliği Ve Kök Hücre Tedavileri

İngiltere ‘de Londra Göğüs Hastalıkları hastanesinde ,bugüne kadar yapılmış olan ,en büyük kök hücreler ile kalp yetmezliği tedavisi başlatılmış oldu .

Bilindiği üzere ,sadece geçen yıl ,kalp yetmezliğinden ölen insan sayısı yaklaşık 17 milyon kişi,
kalp krizi,genelde damarların bir pıhtı ile tıkanması ve bir süre için oksijensiz kalmasına bağlı olarak doku ölümüne ve daha ileri safhada da ölüme yol açıyor .Bu şekilde gelen bir hastaya,stent tedavisinin yanısıra ,kemik iliğinden  alınan mononükleer hücrelerden bir solüsyon hazırlanıyor ve 5 gün içinde kalp içine veriliyor .
Bu çalışma Fransa,Almanya,İtalya,Finlandiya,Danimarka,İspanya,Belçika,Polonya,ve ingiltere’de geniş bir katılımla olması planlanıyor  3000 hasta olacak şekilde planlandı .
Doktorlar artık hasta kabulüne başlayabileceklerini söylüyorlar.
Bu tedavi , iskemik kalp hastalıklarında ,akut miyokard enfarktüsü ,kalp kapağı yetmezliklerinde kullanılacak ve ileriki yıllarda ( çok kısa bir süre içinde ) stent ve diğer tedavilere iyi ir alternatif olacak.Bu tedavi ileri  opere edilemeyecek  kadar ileri vakalarda hali hazırda kullanılıyor ve tedavi sonuçları oldukça başarılı ancak her tıbbı tedavide olduğu gibi bunda da %100 bir başarıdan söz etmek elbetteki çok zor .
 
Kök Hücreler ,kalp yetmezliği tedavilerine yeşil ışık yakıyor gibi duruyor.